Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Spotkanie ministrów finansów państw G20 w tym roku z udziałem Polski

By   /   March 19, 2017  /   Comments Off on Spotkanie ministrów finansów państw G20 w tym roku z udziałem Polski

MIL OSI – Source: Poland Ministry of the Economy in Polish – Press Release/Statement

Headline: Spotkanie ministrów finansów państw G20 w tym roku z udziałem Polski

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki reprezentował Polskę podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w czasie przewodnictwa Niemiec w Grupie 20 – spotkania na tematy dotyczące międzynarodowych finansów i gospodarki światowej.
“To wyróżnienie dla Polski i efekt pracy całego rządu. Zostaliśmy docenieni przez naszych partnerów” – podkreślił wicepremier Morawiecki.

Szefowi resortów rozwoju i finansów towarzyszył wiceminister finansów Piotr Nowak. 
Udział w szczycie ministrów finansów to sukces Polski i kolejny krok w stronę zbliżenia naszego kraju do G20.

“Po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniu takiej rangi” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

Na ministerialnym szczycie G20 w Baden-Baden rozmawiano o stanie gospodarki światowej, międzynarodowej architekturze finansowej i systemie podatkowym, a także regulacjach sektora finansowego, zarządzaniu globalnym i wsparciu dla Afryki. W sumie odbyło się 6 sesji tematycznych. 
Wicepremier Morawiecki w swoich wystąpieniach podkreślał znaczenie walki z unikaniem opodatkowania. Mówił o konieczności zwiększenia międzynarodowych wysiłków na rzecz walki z rajami podatkowymi.

“Nie może być tak, że instrumenty międzypaństwowej współpracy podatkowej są dwa lata za mechanizmami stosowanymi przez oszustów podatkowych” – zaznaczył.

Zapowiedział, że Polska podpisze w czerwcu wielostronną konwencję OECD zmieniającą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tzw. konwencja MLI). 
W sesji poświęconej usługom finansowym wicepremier podzielił się polskimi doświadczeniami w zakresie cyfryzacji usług finansowych, a także mówił o pierwszej na świecie emisji obligacji na sfinansowanie projektów związanych z ochroną środowiska, za którą Polska na początku marca otrzymała prestiżową nagrodę.

“Zależy nam na ciągłej poprawie wysokiej już obecnie pozycji naszego sektora finansowego, kreowaniu innowacyjnych usług finansowych opartych na technologiach informacyjnych, przy zachowaniu bezpieczeństwa świadczonych usług” – mówił minister rozwoju i finansów. 

Wicepremier Morawiecki odbył też szereg rozmów bilateralnych. Spotkał się m.in. z ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem, Kanady Williamem Morneau, sekretarzem skarbu Wielkiej Brytanii Philippem Hammondem oraz gospodarzem spotkania, ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schäuble, a także ministrem gospodarki Argentyny Nicolásem Dujovne, szefową amerykańskiego Banku Centralnego Janet Yellen oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Dyskutowano przede wszystkim o bieżących wyzwaniach w obszarze międzynarodowych finansów i gospodarki. 
Spotkanie w dniach 17-18 marca 2017 r. poprzedziły rozmowy wiceministrów finansów, w których uczestniczył podsekretarz stanu Piotr Nowak. 
***
Grupa G20 skupia 19 największych gospodarek świata (Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania i USA) i Unię Europejską. Razem kraje G20 odpowiedzialne są za ok. 80% produkcji gospodarczej (mierzonej przez wielkość PKB wg parytetu siły nabywczej) oraz 3/4 globalnego handlu. Pomimo, że Grupa formalnie nie posiada statusu organizacji międzynarodowej, stanowi kluczowe forum dialogu i współpracy w zakresie najważniejszych wyzwań gospodarczych na świecie.

© Multimedia Investments Ltd Terms of Use/Disclaimer.

    Print       Email

You might also like...

Prace nad zmianą definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa (MŚP) – kwestionariusz dla przedsiębiorców

Read More →