Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier

By   /   May 13, 2018  /   Comments Off on Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier

Source: President of Poland in Polish

Spotkanie szefa polskiego rządu z jego węgierskim odpowiednikiem będzie dotyczyło bieżących kwestii dwustronnych, współpracy regionalnej i na forum Unii Europejskiej oraz spraw z zakresu bezpieczeństwa i obrony. Premierzy omówią stan polsko-węgierskiej współpracy gospodarczej i wybrane projekty infrastrukturalne. Premier Viktor Orbán przedstawi plany na ostatnie tygodnie węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która potrwa do końca czerwca br.

W zakresie spraw unijnych, w planie rozmów znajdą się m.in. wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, rozwój wspólnego rynku, kwestie instytucjonalne oraz polityka migracyjna. Premierzy Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán omówią także problematykę rozszerzenia UE i Bałkanów Zachodnich, w kontekście przygotowań do zbliżającego się szczytu w Sofii, który odbędzie się 17 maja br. W zakresie stosunków zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa, w agendzie znajdzie się m.in. europejska polityka wschodnia.

Będzie to pierwsza podróż zagraniczna premiera Węgier Viktora Orbána po ponownym objęciu funkcji szefa rządu. Rządzący na Węgrzech FIDESZ zwyciężył w wyborach parlamentarnych 8 kwietnia br., natomiast 10 maja br. węgierski parlament wybrał Viktora Orbana na premiera.

MIL OSI

    Print       Email

You might also like...

L’ambassade de France à Wellington recherche un/une agent visas

Read More →