Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

By   /   June 19, 2018  /   Comments Off on Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel

Source: President of Poland in Polish

Premier podkreślił, że rozmowa dotyczyła kluczowych spraw, takich jak np. migracja. Staramy się tutaj znaleźć konsensus – zaznaczył. Pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że Polska przyjmuje sporo uchodźców, m.in. zza naszej wschodniej granicy – dodał. Jak wyjaśnił, temat migracji będzie dyskutowany na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Wyraźnie widać, że będziemy próbowali dać sobie więcej czasu, żeby wypracować jakieś mechanizmy, w szczególności – co Polska podkreśla od lat – konieczność wzmocnienia zewnętrznych granic oraz pomoc uchodźcom na miejscu – np. w Libii i Syrii, poprzez różne fundusze, w których partycypujemy. Mam nadzieję, że większość krajów UE będzie miało podobne myślenie w tym obszarze – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Nord Stream 2

Szef rządu podczas rozmowy z Angelą Merkel podkreślił, jak istotny jest temat gazociągu Nord Stream 2. Stale staramy się przypominać o tym, że jest to niebezpieczeństwo dla Ukrainy, a w związku z tym dla całej Europy – podkreślił premier. Nord Stream 2 to dalsza monopolizacja dostaw gazu, a nie dywersyfikacja – dodał. Jak stwierdził szef rządu, kanclerz Niemiec pod polskim wpływem, przynajmniej od kwietnia, zmieniła retorykę i weszła w intensywny dialog z Ukrainą. Wcześniej nie było mowy o tym, żeby gwarantować pewną część transferu gazu przez gazociągi ukraińskie – zauważył premier. Zobaczymy, do czego to nas doprowadzi – dodał.

Polska pośrednikiem pomiędzy Europą i USA

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska chce doprowadzić do zmniejszenia napięcia i być pośrednikiem między Europą i Stanami Zjednoczonymi. Więzy transatlantyckie są absolutnie fundamentalne dla zachowania pokoju na świecie i utrzymania demokracji – zaznaczył premier. Stany Zjednoczone są dla Europy i Polski głównym partnerem w zakresie bezpieczeństwa, więc nie ma co eskalować napięć, trzeba doprowadzić do wspólnego mianownika, do pojednania – stwierdził.

MIL OSI

    Print       Email

You might also like...

Vladimir Kolokoltsev arrived in New York to participate in the 2nd UN Chiefs of Police Summit (UNCOPS)

Read More →