Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Pierwszy dzień Szczytu NATO w Brukseli

By   /   July 11, 2018  /   Comments Off on Pierwszy dzień Szczytu NATO w Brukseli

Source: Ministry of Foreign Affairs of Poland in Polish

Pierwszy dzień Szczytu NATO w Brukseli

Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript

11 lipca 2018

Pierwszy dzień Szczytu NATO w Brukseli

– Polska opowiada się za wzmocnieniem Sojuszu Północnoatlantyckiego i utrzymaniem jego jedności. Potrzebujemy zarówno silnej Unii Europejskiej, jak i silnej więzi transatlantyckiej – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas szczytu NATO w Brukseli, gdzie towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Program pierwszego dnia szczytu obejmował strategiczną dyskusję przywódców państw sojuszniczych nt. zagrożeń dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w konferencji NATO Engages: The Brussels Summit Dialogue organizowanej na marginesie pierwszego dnia Szczytu NATO przez Atlantic Council i German Marshall Fund. Głównym tematem konferencji były zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. – Tylko Stany Zjednoczone mogą zagwarantować bezpieczeństwo krajom takim jak Polska, krajom na wschodniej flance – podkreślił minister, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym wraz z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen oraz szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Sojusz Północnoatlantycki jest obecnie w fazie transformacji i dostosowuje się do nowych zagrożeń. Opowiedział się również za utrzymaniem przez NATO polityki otwartych drzwi.

W sprawie przyszłości relacji NATO-Rosja, Polska, podobnie jak inni sojusznicy, opowiedziała się za kontynuowaniem dotychczasowego dwutorowego podejścia do Moskwy, opartego na odstraszaniu i dialogu. Przedstawiciele polskiej delegacji podkreślali, że w kwestii dialogu istotna jest wzajemność po stronie rosyjskiej, której na chwilę obecną brak. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył jednocześnie, że potrzebna jest konsekwentna polityka NATO wobec Rosji. – Jeżeli postrzegamy Rosję jako zagrożenie, to musimy brać pod uwagę także jej oddziaływanie w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych – powiedział.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Print       Email

You might also like...

The 18th BMW Motorrad Days in Garmisch-Partenkirchen from July 6 – 8, 2018. More than 35,000 visitors at the biggest BMW Motorrad Festival in the world.

Read More →