Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Premier po spotkaniu w ramach Procesu Berlińskiego

By   /   July 11, 2018  /   Comments Off on Premier po spotkaniu w ramach Procesu Berlińskiego

Source: President of Poland in Polish

Szef polskiego rządu zaznaczył, że dyskusja podczas spotkania w Londynie dotyczyła efektywnego połączenia Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Mamy taką intencję, żeby podzielić się z naszymi przyjaciółmi z Bałkanów Zachodnich różnymi naszymi doświadczeniami z procesu akcesji, procesu dochodzenia do Unii Europejskiej – mówił.

Premier odniósł się do problemu związanego z korupcją i przestępczością w krajach Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył, Polska w latach 90. zmagała się z takimi wyzwaniami, za to dzisiaj możemy pochwalić się ogromnymi osiągnięciami w tym obszarze i wysokimi miejscami w rankingach antykorupcyjnych. Według premiera, nasze osiągnięcia w walce z korupcją mogą być ważnym doświadczeniem dla krajów z Bałkanów Zachodnich.

Dyskusja szefów państw i rządów w Londynie dotyczyła również infrastruktury gazowej, energetycznej, drogowej i kolejowej – mówił szef polskiego rządu. Zaznaczył, że z punktu widzenia Polski inicjatywa Trójmorza jest dobrym uzupełnieniem infrastruktury Unii Europejskiej. Wymiar Północ-Południe da dodatkowy duży wkład do rozwoju gospodarczego całej Unii, a w przyszłości, mam nadzieję, również ze zintegrowanymi Bałkanami Zachodnimi, dla wzmocnienia bezpieczeństwa, dla lepszego rozwoju gospodarczego i dla lepszej wymiany kulturalnej z tymi krajami – pokreślił Prezes Rady Ministrów.

Ważnym tematem dzisiejszej dyskusji była także wymiana kulturalna młodzieży, dzięki której młodzi ludzie będą mogli zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania krajów Unii Europejskiej.  Jak zaznaczył szef rządu, Polska chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami.

Na zakończenie Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Polska w kolejnym roku będzie krajem przewodniczącym procesowi integracji Bałkanów Zachodnich w ramach Procesu Berlińskiego. Na miejsce spotkania wybrano Poznań, miasto z bardzo dużymi tradycjami, jedno z najsilniejszych gospodarczo miast i regionów w Polsce.– podkreślił premier.

MIL OSI

    Print       Email

You might also like...

Seehofer und Merkel mitverantwortlich für Suizid

Read More →