Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Premier Mateusz Morawiecki: Bez Powstańców Warszawskich nie byłoby nas tutaj

By   /   August 1, 2018  /   Comments Off on Premier Mateusz Morawiecki: Bez Powstańców Warszawskich nie byłoby nas tutaj

Source: President of Poland in Polish

Narody tracąc pamięć, tracą życie – te słowa powinny być głęboko w naszych sercach, pamięci i naszych działaniach. Żeby tak było, podjąłem decyzję, by dokonać pełnej kwerendy, inwentaryzacji wszystkich grobów, z czasów drugiej apokalipsy i wcześniejszych, z XIX wieku, które bardzo często zanikają z naszej pamięci, gdzieś w leśnych ostępach – powiedział szef rządu.

Podjąłem także decyzję o tym, by groby, które zostaną zidentyfikowane, jako groby powstańcze, żołnierzy Armii Krajowej i naszych bohaterskich przodków, groby, które nie mają już swoich opiekunów, były utrzymywane przez państwo polskie, które jest i trwa właśnie dzięki nim – oświadczył premier.

Poinformował także o podjęciu decyzji, aby dwukrotnie zwiększyć fundusz wsparcia dla żyjących Powstańców, Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy Armii Krajowej, by możliwie najszerzej wesprzeć ich działania.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, dzisiejsze pokolenia zawdzięczają to, gdzie są, co mogą robić i jak mogą kształtować rzeczywistość, pokoleniom, które były przed nami. Dodał, że o tym powinniśmy pamiętać budując fundament pod silniejszą Polskę.

Czy bylibyśmy w tym miejscu bez bohaterów tamtych czasów, bez 16 tys. osób, 16 tys. nazwisk, które zostały tutaj umieszczone na murze? Nie, nie byłoby nas tutaj dzisiaj – zaznaczył szef rządu w Muzeum Postania Warszawskiego.

MIL OSI

    Print       Email

You might also like...

In the Khabarovsk Territory, transport police instituted criminal proceedings on the fact of illegal storage of black caviar

Read More →