Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza na Litwie

By   /   September 13, 2018  /   Comments Off on Wizyta ministra Jacka Czaputowicza na Litwie

Source: Ministry of Foreign Affairs of Poland in Polish

Podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty na Litwie szef polskiej dyplomacji spotkał się z najwyższymi władzami Litwy – prezydent Dalią Grybauskaitė, premierem Sauliusem Skvernelisem i ministrem spraw zagranicznych Linasem Linkevičiusem. Podczas rozmów omówiono kwestie dotyczące szeroko rozumianej współpracy dwustronnej oraz w formatach regionalnych i międzynarodowych. Rozmówcy poruszyli ponadto zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa, wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych (Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica) oraz kwestię współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej, w tym tak istotne zagadnienia jak przyszły budżet UE, przyszłość UE, brexit czy wyzwania migracyjne. – Razem przeciwstawiamy się projektowi Nord Stream 2 i będziemy wspólnie koordynować politykę w tym zakresie, w naszych relacjach, zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i przede wszystkim w UE – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.
 
Istotnym elementem rozmów ze stroną litewską były także sprawy bilateralne, współpraca polityczna, gospodarcza i kulturalna. Szef polskiego MSZ poruszył także kwestię problemów polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Minister Jacek Czaputowicz przypomniał, że temat mniejszości był i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych elementów dialogu między Polską a Litwą, wyraził także zadowolenie z powstania polsko-litewskiej grupy roboczej. – Przyjrzy się ona konkretnym rozwiązaniom, tak, aby uzasadnione problemy zgłaszane do nas przez mniejszość polską były rozwiązywane zgodnie ze standardami dotyczącymi mniejszości narodowych – stwierdził minister.
 
Ważnym punktem programu wizyty ministra Czaputowicza na Litwie było uroczyste otwarcie nowej siedziby Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Pałacu Paców – XVII-wiecznej perełce architektonicznej w samym sercu wileńskiej Starówki. – Wierzę, że otwierana właśnie siedziba będzie doskonale służyć realizacji zadań powierzonych naszym przedstawicielom dyplomatycznym na Litwie, co przysłuży się także zacieśnianiu dobrosąsiedzkich polsko-litewskich relacji – powiedział szef polskiego resortu spraw zagranicznych podczas ceremonii otwarcia.
 
W ramach wizyty na Litwie szef polskiej dyplomacji wziął ponadto udział w inauguracji wystawy poświęconej Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Spotkał się również z Sebastianem Rozwadowskim i Benediktasem Vanagasem – polsko-litewskim zespołem rajdowców uczestniczących w Rajdzie Dakar oraz złożył wieńce na cmentarzu Antokolskim i Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie.
 
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
 
 

    Print       Email

You might also like...

Komunikat MSZ w sprawie Ludmiły Kozłowskiej

Read More →