Loading...
You are here:  Home  >  Baltics  >  Current Article

Premier Mateusz Morawiecki w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

By   /   September 16, 2018  /   Comments Off on Premier Mateusz Morawiecki w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego

Source: President of Poland in Polish

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ten zaawansowany system dowodzenia, logistyki oraz skomplikowanych procedur jest doskonale przygotowany do potencjalnych działań. Jednocześnie szef rządu podkreślił, że taka pogłębiona współpraca w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego da dodatkowy impuls i będzie wzmocnieniem fundamentu obronności wschodniej flanki NATO.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że należy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, i jak dodał zawsze musimy być gotowi i najlepiej uzbrojeni.

Podczas swojego wystąpienia szef rządu zwrócił również uwagę na fakt, że Polska stara się być jak najlepszym członkiem NATO i wydaje na politykę obronną 2% swojego PKB.

Premier podziękował również wszystkim żołnierzom oraz ich dowódcom za ten potencjał obronny, który dziś jest coraz bardziej widoczny.

Tylko w ten sposób możemy zapewnić pokój tej części świata oraz całemu światu – powiedział na zakończenie Prezes Rady Ministrów.

***

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni to międzynarodowy wyższy związek taktyczny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Został założony 18 września 1999 r. przez Polskę, Danię oraz Niemcy. W skład Korpusu wchodzą żołnierze z 25 krajów, z czego 23 są krajami członkowskimi NATO. Główne zadania Korpusu to m.in. dowodzenie Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości, kontrola operacyjna nad sześcioma Jednostkami Integracyjnymi Sojuszu (NFIU) w Estonii, Polsce oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i Węgrzech, monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz działanie w charakterze regionalnego centrum współpracy i koordynacji działań militarnych.

MIL OSI

    Print       Email

You might also like...

В России прошёл День бега «Кросс нации»

Read More →