Spotkanie premierów Polski i Czech

Source: President of Poland in Polish

Premier Mateusz Morawiecki nawiązał w tym kontekście do przyszłości Frontexu – unijnej agencji ochrony granic, której główna siedziba mieści się w Warszawie. Pokazujemy, jak ważna jest współpraca dotycząca ochrony granic ze strażą graniczną – zaznaczył. Wskazujemy też na niezasadność znaczącego poszerzenia kadrowego Frontexu. Mamy obawy, że nadmierne przesunięcie środków w tym kierunku, oznaczałoby zmniejszenie pieniędzy na politykę strukturalną, politykę rozwoju dróg czy rozwoju kolei – wyjaśnił. Mateusz Morawiecki dodał, że uchodźcom należy pomagać systemowo – w kraju pochodzenia.

Podczas spotkania premierzy Polski i Czech poruszyli także kwestię Brexitu. Staramy się znaleźć złoty środek, proponować równowagę pomiędzy interesami różnych stron, ze szczególnym uwzględnieniem interesów Polaków w Wielkiej Brytanii i interesów przedsiębiorców, bo na tym nam zależy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szefowie rządów rozmawiali również na temat budżetu Unii Europejskiej i polityki spójności. Zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią – powiedział premier.

MIL OSI