Premier Mateusz Morawiecki: Będzie można odliczać darowizny od podatku od wydobycia niektórych kopalin na rzecz lokalnych samorządów

Source: President of Poland in Polish

Część kwoty podatku miedziowego będzie mogła być przeznaczona na cele związane z działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Będzie odliczona od tego podatku, a pieniądze zostaną dla społeczności lokalnej – zapowiedział szef rządu na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier podkreślił, że wprowadzane rozwiązania są korzystne dla mieszkańców i wszystkich środowisk, które działają na terenie Zagłębia Miedziowego. Jak dodał, wydaje się, że znaleźliśmy bardzo dobrą formułę, nad którą w kolejnych miesiącach będziemy dalej pracować i poprawiać na korzyść rozwiązań lokalnych.

Zdaniem szefa rządu, zaproponowane mechanizmy promują dobry model współpracy między państwem a samorządem terytorialnym. Zależy nam na tym, by rozwój polskiej gospodarki służył wszystkim obywatelom, a owoce wzrostu dzielić jak najbardziej sprawiedliwie i szeroko – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin

Projekt zawiera rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej. Wprowadza możliwość obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których jest prowadzona działalność wydobywcza. Kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 5 proc. podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin. Ideą rozwiązania jest wzmocnienie związku przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem kopalin z miejscem prowadzenia tej działalności.

MIL OSI