Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu RE i szczycie ASEM w Brukseli

Source: President of Poland in Polish

Kwestia Brexitu

Polska jest państwem, które stara się skłaniać do wypracowania rozwiązań kompromisowych. Nasi obywatele na Wyspach Brytyjskich muszą mieć zagwarantowane prawa – zaznaczył szef polskiego rządu.

Mocno podkreśliłem, że tzw. no deal czyli brak odpowiedniego uzgodnienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE nie jest żadnym rozwiązaniem. We wspólnym interesie jest to, aby znaleźć dobre rozwiązanie i jesteśmy na dobrej drodze, by do końca roku je wypracować – mówił premier Mateusz Morawiecki choć zaznaczył, że w tej kwestii jest umiarkowanym optymistą.

Szef rządu oświadczył, że w sprawie Brexitu Polska proponuje bardziej kreatywne rozwiązania, jak najbardziej elastyczne podejście i elastyczny mandat dla Komisji Europejskiej, a w oczach wielu państw zyskuje jako kraj stabilizujący, który chce za wszelką cenę doprowadzić do pojednania i kompromisu.

Polityka migracyjna

Podsumowując dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli premier odniósł się do jego drugiego tematu jakim była polityka migracyjna.

Jak mówił, pojawiają się czasami informacje, że pod obrady RE kierowane są jakieś nowe propozycje, jednak konkluzje mówiące o tym, że jest pełna dobrowolność, suwerenność państw członkowskich w przyjmowaniu uchodźców, że nie ma żadnego przymusu zostały już ustalone na czerwcowym posiedzeniu RE.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nasza pozycja negocjacyjna, którą twardo utrzymywaliśmy przez wiele miesięcy przebiła się i dziś rozmawiamy o tym, by austriacka prezydencja proponowała poszczególne działania i konkretne procedury, które idą w kierunku wykonania konkluzji czerwcowych.

Jak zaznaczył premier, po utworzeniu włoskiego rządu, państw, które są bardzo sceptyczne, co do procesu przyjmowania migrantów jest coraz więcej.

Szczyt ASEM (Asia-Europe Meeting)

Cieszę się, że nasze propozycje, które dotyczą zakazu omijania płacenia podatków czy rajów podatkowych zyskują coraz większe zrozumienie. To dla nas fundamentalna sprawa – powiedział premier podsumowując szczyt, którego celem jest wzmocnienie więzi handlowych i bezpieczeństwa.

Dodał, iż w ramach ASEM wykluwają się pewne idee i propozycje, które są ważne dla OECD, Komisji Europejskiej. Jak podkreślił szef rządu, polska gospodarka rozwija się szybko, uszczelnienie systemu podatkowego i walka z rajami podatkowymi są coraz bardziej skuteczne. Poszczególne państwa rozumieją, że raje podatkowe i unikanie płacenia podatku jest niedobrym, groźnym zjawiskiem dla całego świata

Cieszę się, że szczyt Azja-Europa przebiegł tak pozytywnie z punktu widzenia Polski– powiedział.

Na marginesie szczytu ASEM (Azja-Europa) premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniach dwustronnych z premierem Chin Li Keqiangiem, premierem Singapuru Lee Hsienem Loongiem oraz Wietnamu Nguyenem Xuanem Phucem.

Szef polskiego rządu wraz z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Andrejem Babiszem, Słowacji – Peterem Pellegrinim i Węgier – Viktorem Orbanem spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abe.

Podczas pobytu w Brukseli odbyło się także spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

MIL OSI