Premier Mateusz Morawiecki w programie Channel 4 News: „Zabezpieczymy prawa naszych obywateli”

Source: President of Poland in Polish

Rząd Teresy May może liczyć na Polskę. Rozmawiałem z nią o tym wielokrotnie, o silnych więzach politycznych, społecznych i gospodarczych, jakie łączą nasze kraje – mówił Premier. Jak dodał, nasz kraj zawsze był zwolennikiem kompromisowego podejścia i dążył do zawarcia porozumienia, regulującego zasady na jakich Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską.
Premier zwrócił też uwagę, że interesy polskich obywateli mieszkających na Wyspach zostały należycie zabezpieczone. Ustaliłem z panią premier May, że na zasadzie wzajemności zabezpieczymy prawa naszych obywateli – cokolwiek się wydarzy [w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu] – powiedział.
Poruszony została także kwestie unijne. Jak wskazał Premier, Polska jest jednym z najbardziej proeuropejskich, a przy tym – co w Europie rzadkie – proamerykańskich krajów. Jednocześnie zwrócił uwagę, że proeuropejskość nie oznacza popierania wszystkich działań każdej unijnej instytucji, tylko realizm i poszukiwanie kompromisu. Właśnie w tych dniach Polska podejmuje działania, które wypełniają to co zostało wskazane w postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedział Premier. Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym postanowieniem, realizujemy je – bo dążymy do stabilności i zachowania europejskiej jedności – dodał.

MIL OSI