Spadochroniarze to elita Wojska Polskiego

Source: Poland Ministry of Defense in Polish

– Dziękuję za waszą służbę. 6. Brygada Powietrznodesantowa to dobre wojsko. Wasza służba na misjach i w Polsce podczas ćwiczeń czyni z was elitę Wojska Polskiego – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas pobytu w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie.
W sobotę minister obrony narodowej odwiedził żołnierzy krakowskiej brygady. Szef MON rozmawiał z kardą dowódczą jednostki oraz spotkał się z podoficerami i szeregowymi. W trakcie wizyty zapoznał się z informacją na temat struktury oraz zadań wykonywanych przez żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej i jednostek podległych.
– Państwo, które dysponuje liczniejszym wojskiem ma silniejszą pozycję. Dziękuję wam za codzienną służbę. W ten sposób budujecie m.in. opinię na temat Polski za granicą. To jest niezwykle ważne – mówił minister podczas spotkania z żołnierzami jednostki.
Szef MON przypomniał podczas spotkania o priorytetach resortu obrony narodowej – Moim zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zależy nam na tym, aby to był sprzęt najwyższej jakości i jeżeli to możliwe produkowany w Polsce, w polskich zakładach zbrojeniowych – zaznaczył.
– Trzecim zadaniem jest ściślejsze i głębsze osadzenie Wojska Polskiego w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz priorytetowe relacje ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił minister.
Mariusz Błaszczak , szef resortu obrony odniósł się także do ostatnich podwyżek uposażeń żołnierzy. – Wynagrodzenia w Wojsku Polskim powinny być konkurencyjne wobec wynagrodzeń poza wojskiem. Ci, którzy służą Ojczyźnie muszą być godnie wynagradzani – zaznaczył szef MON.
Podczas wizyty minister obejrzał sprzęt i uzbrojenie będące na wyposażeniu jednostki, w tym serce jednostki – spadochroniarnie.
Szef MON zapoznał się także z inwestycjami realizowanymi na terenie krakowskiej jednostki, gdzie obecnie trwa budowa hali układania tary ciężkiej. Miejsca, które przeznaczone będzie do układania spadochronów towarowych, rigowania, magazynowania sprzętu i gotowych ładunków do zrzutu, naprawy czy serwisowania sprzętu tary ciężkiej.
Podczas pobytu minister zwiedził także salę tradycji, gdzie zapalił znicz przy tablicy poświęconej żołnierzom jednostki poległym w czasie wykonywania zadań służbowych.
***
6. Brygada Powietrznodesantowa jest aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim stopniu rozwinięcia. Może wykonywać zadania jako desant spadochronowy lub prowadzić działania desantowo – szturmowe przy wykorzystaniu śmigłowców.
Siły Brygady mogą także prowadzić działania w rozproszeniu. Działania takie wykonują małe pododdziały. Atakują one i niszczą stanowiska ogniowe artylerii, stanowiska dowodzenia, linie komunikacyjne oraz inne ważne obiekty przeciwnika. Dezorganizują także systemy zaopatrywania wojsk w sprzęt i materiały niezbędne do prowadzenia walki.
6. Brygada Powietrznodesantowa składa się z:
• Dowództwa i sztabu Brygady;
• 6 batalionu dowodzenia;
• 6 batalionu powietrznodesantowego;
• 16 batalionu powietrznodesantowego;
• 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego;
• 6 batalionu logistycznego.
Dowódcą Brygady jest gen. bryg. Szymon Koziatek.

MIL OSI