Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd Polakom, którzy ratowali Żydów

Source: President of Poland in Polish

Zobacz film Premier Mateusz Morawiecki podczas odłonięcia tablicy pamiątkowej Rodziny Lubkiewiczów w Sadownem. »

W trakcie obchodów zorganizowanych przez Instytut Pileckiego, odsłonięte zostały tablice upamiętniające rodzinę Lubkiewiczów, za pomoc okazaną Żydom, oraz mieszkańców gminy Sadowne.
Premier podkreślił, że historia rodziny Lubkiewiczów, pokazuje jak szlachetne postawy obowiązywały wśród Polaków wobec współobywateli. Przez Sadowne przechodziła kolej do Treblinki – miejsca zagłady Żydów z całej Europy. Tym, którym udało się uciec z transportu, mogli liczyć na pomoc okolicznych rodzin.
Mieszkańcy powiatu węgrowskiego zdali egzamin z człowieczeństwa – kontynuował premier oddając sprawiedliwość heroicznej postawie tysięcy Polaków. Jak dodał Jeden bochenek chleba wystarczał często, żeby uratować życie. Ale jeden bochenek chleba stawał się też często przyczyną śmierci.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest wyrazem hołdu dla wszystkich obywateli polskich, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali i chronili Żydów, choć groziła za to śmierć całej rodzinie. Został ustanowiony przez Parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 6 marca 2018 r.

MIL OSI